Rekuperatory dachowe poprawiają wentylację obiektów i zmniejszą rachunki za ciepło

Dzięki nowym materiałom oraz innowacyjnym technologiom obecnie budowane i modernizowane budynki są o wiele tańsze w utrzymaniu niż kiedyś. Obiekty w porównaniu do swoich poprzedników te tracą niewiele energii. Jednak idealna szczelność ma zasadniczą wadę - zaburza cyrkulację powietrza w domu, co negatywnie odbija się na samopoczuciu i zdrowiu lokatorów.

Problemy z wymianą powietrza rozwiąże wentylacja. Nie chodzi jednak o otwieranie okien czy montowanie nawiewników, gdyż jest to rozwiązanie niedoskonałe z powodu braku kontroli nad ilością oraz temperaturą napływającego powietrza (poza tym tracimy ciepło, na którym nam tak zależy). Dobrym wyborem będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, którą zapewniają rekuperatory dachowe.

System wentylacyjny z opcją odzysku ciepła składa się z centrali oraz przewodów doprowadzonych do wszystkich pomieszczeń, w których istotna jest wymiana powietrza. Najważniejszym elementem wentylacji nawiewno-wywiewnej są rekuperatory dachowe. Czym one są? To urządzenia, które ogrzewają wtłaczane powietrze ciepłem powietrza usuwanego z budynku.

Rekuperatory dachowe pozwalają zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania. Oszczędność sięgnąć może nawet 20 proc. Instalacja nie szkodzi alergikom - wręcz przeciwnie oczyszcza powietrze z kurzu i pyłów. To jednak niejedyne zalety urządzenia, które idealnie współpracuje z pompą ciepła. Dzięki niemu można kupić tańszą i słabszą pompę, która spełni nasze wymagania.