Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych urządzeń umożliwiających efektywniejsze wykorzystanie energii i tym samym obniżenie rachunki. Zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu to niejedyne korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnego sprzętu (np. rekuperatorów). Mniejszy pobór energii oznacza mniejsze zanieczyszczenie środowiska (w Polsce ponad 90 proc. prądu wytwarza się z węgla, którego spalanie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla).
Rekuperacja to inaczej odzysk ciepła używanego do ogrzewania pomieszczeń. Przeprowadzają ją rekuperatory, czyli montowane na dachu (albo w ziemi - zależnie od rodzaju rekuperatora) urządzenia, które w podstawowej wersji składaj się z: różnego typu wymienników ciepła, wentylatora wyciągowego (usuwającego zużyte powietrze) oraz nawiewowego (wtłaczającego świeże powietrze) i filtrów.
Rekuperacja znakomicie sprawdza się w budynkach pasywnych, tj. bardzo szczelnych, w których straty energii są minimalne. Problem w tym, że takie obiekty mają problem z wymianą powietrza. Aby ją poprawić, montuje się mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną, której elementem mogą być właśnie rekuperatory.
Dzięki temu rozwiązaniu można odzyskać sporo ciepła traconego właśnie przez wentylację. W zależności od rodzaju użytych wymienników oraz swojej sprawności rekuperatory są w stanie wykorzystać od 60 do 90 proc. energii cieplnej znajdującej się w usuwanym powietrzu i ogrzać nim powietrze świeże. Inwestycja pozwala zaoszczędzić na rachunkach do 20 proc.